Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Anna Zalewska: Koniec gimnazjów jest przesądzony

Anna Zalewska: Koniec gimnazjów jest przesądzony

Reforma sześciolatków, kuratoriów, przygotowania do wygaszania gimnazjów - to priorytety nowej minister edukacji.


Osobiście pojechała pani do warszawskiego liceum, gdzie uczniowie domagali się odwołania dyrektor, i zwolniła ją pani. Dlaczego?

- Bo jestem ministrem edukacji, a tam był zagrożony proces edukacyjny. W październiku konflikt był już na takim poziomie, że część nauczycieli odmówiła współpracy. Licealiści, którzy w tym roku podchodzą do matury, zastanawiali się nie jak, ale czy w ogóle ją zdadzą. Kuratorium przekazało mi informację, że jest to sprawa, która ciągnie się od kilku miesięcy i nikt nie chce wziąć za nią odpowiedzialności. Kiedy tam pojechałam, okazało się, że dyrektor nie ma pomysłu, jak problem rozwiązać. Gdybym się zaczęła bawić w procedury, to pytaliby mnie państwo, dlaczego nic nie zrobiłam.

Teraz minister edukacji będzie interweniować w każdej takiej sytuacji?

- Nie będę jeździć po całej Polsce. Ale przygotowujemy się teraz do reformy nadzoru pedagogicznego, a ja jestem empirykiem i chciałam sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Zobaczyć, jak działa kuratorium, jak wizytator, jaką ma siłę organ prowadzący, który niby zajmuje się tylko pieniędzmi, ale fakt, że powołuje i odwołuje dyrektora, sprawia, że jest hegemonem. Po tej sytuacji jestem już na 100 proc. pewna, że trzeba zmienić nadzór pedagogiczny.

To znaczy?

- Nie oszukujmy się. Tego nadzoru teraz w praktyce nie ma. Kurator powinien mieć prawo weta przy likwidacji szkół. Powinien też mieć możliwość zajmowania się siecią szkół i arkuszami organizacyjnymi. Chcemy także, by kurator był podporządkowany MEN. Teraz samorządowcy szczycą się, że przekazują stowarzyszeniom szkoły w zarząd i w ten sposób mogą ominąć procedury. Chcemy tak obwarować ustawę, żeby nie można było w ten sposób nadużywać prawa. Naszym celem jest przekonanie samorządowców, że powinni wygrywać w swoim środowisku szkołą, a nie dożynkami.

Co jeszcze trzeba zmienić?

- Zlikwidujemy godziny karciane. To niemoralne: oburzamy się na to, jak złe są umowy śmieciowe, a nauczycieli zmuszamy do pracy za darmo. Powiedzmy uczciwie, że nie mamy pieniędzy w systemie, a nie dodawajmy nauczycielowi dodatkowych godzin.

Pierwszy projekt to wycofanie 6-latków ze szkół. Kiedy Sejm przyjmie ustawę, która to wprowadzi?

- Jak najszybciej. Projekt przedstawimy jeszcze w grudniu. Im wcześniej go przygotujemy, tym będziemy mieli więcej czasu na wyeliminowanie przeszkód.

Czy dla tych dzieci będzie miejsce w przedszkolach?

- Ze statystyk wynika, że obecnie są wolne miejsca w przedszkolach. To tylko liczby. Oczywiście w praktyce może to różnie wyglądać w zależności od miejsca zamieszkania. Dlatego chcemy dać rodzicom jeszcze jedną opcję: będą mogli zatrzymać swoje dziecko w szkole, pod odpowiednią opieką nauczycieli. Jedno jest pewne: do kwietnia 2016 r. szkoły muszą wiedzieć, ilu będą miały uczniów. Po to, by uniknąć bałaganu organizacyjnego i móc spokojnie zaplanować przyszły rok. Jest jeszcze jeden aspekt tych zmian: protestują rodzice uczniów II klas. Twierdzą, że ich dzieci nie dają sobie rady i chcą przenieść je rok niżej.

Proponuje pani, aby od września 2016 r. to rodzice decydowali, czy wyślą do pierwszej klasy 6-latka. Skąd pomysł, by znowu i 6-, i 7-latki szły razem do szkoły?

- To wola rodziców. Jestem entuzjastką tego rozwiązania.

Największym błędem całej reformy obniżenia wieku szkolnego było mieszanie roczników. Chcecie to kontynuować?

- Chcemy, by nie było zakazu. Wychowawcy przedszkolni mogą poradzić rodzicom, ocenić gotowość szkolną dziecka. Nie chcemy też dodatkowo obciążać poradni, by znowu musiały wydawać orzeczenia.

No dobrze, ale tak naprawdę to jeżeli już się udało wprowadzić 6-latki do szkół, to po co w ogóle odwracać cały proces?

- Z trzech powodów. Przede wszystkim dlatego, że taka jest wola rodziców. Świadczy o tym milion podpisów pod petycją w tej sprawie. Po drugie to, że 91 tys. dzieci, wbrew obowiązkowi, zostało odroczonych. Trzeci powód: zmiana jest świeża, więc jej odwrócenie i koszt jest mniejszy, niż gdybyśmy mieli zrezygnować z tego pomysłu za np. trzy lata.

Czy zostanie obowiązek przedszkolny dla 5-latków?

- Dyskutujemy nad tym. Część rodziców jest za tym, by z tego zrezygnować. Jeśli nie ma przedszkola w danym miejscu, to muszą na siłę jechać z maluchem 20-30 km. Z drugiej strony, jeśli rodzicom 6-latków dajemy wybór umożliwiający posłanie dziecka do szkoły, to musimy być świadomi konsekwencji. Jeżeli jednocześnie nie będzie obowiązku przedszkolnego dla 5-latków, to w pierwszych klasach mogą się spotkać 7-latek po zerówce i 6-latek bez żadnej wcześniejszej edukacji. To nie najlepsze rozwiązanie.

Wszystkie badania pokazują, że dzieci, które są w przedszkolach, lepiej się rozwijają społecznie i lepiej sobie radzą potem w szkole. Poza tym w takiej sytuacji zostanie zlikwidowana możliwość wyrównywania szans: najbardziej na tym stracą właśnie te dzieci wiejskie z terenów, gdzie nie ma dostępu do przedszkoli. Spadnie też motywacja gmin, by je budować.

- Zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego nad tym nadal dyskutujemy. Dla mnie dużym problemem jest to, że m.in. tworzenie zespołów przedszkolno-szkolnych miało na celu podniesienie tzw. wskaźników uprzedszkolnienia. Zakazywano pisania i czytania w przedszkolu po to, by wysłać więcej dzieci do szkół. Dzięki temu zwalniały się miejsca w przedszkolach i potem Polska mogła się pochwalić przed Komisją Europejską, że mamy dobre wyniki.

Nie wspomnę już o tak absurdalnych sytuacjach jak w wielu miastach, gdzie wysyłane są do przedszkola dzieci bezrobotnych, a kiedy kobieta znajduje pracę, musi dziecko z niego zabrać. To efekt wymogów projektu, w ramach którego działa przedszkole. Na Mazowszu dwie gminy realizują podobne projekty na kwotę 16,5 mln zł.

Koniec gimnazjów to rok 2017? Data jest nadal aktualna?

- Tak, ta data wydaje się jak najbardziej realna. Zastanawiamy się nad szczegółami. Musimy dokonać skrupulatnych analiz i konsultacji. Jeden z kłopotów to podręczniki. Nadejdzie taki moment, w którym będziemy potrzebować i tego do pierwszej klasy gimnazjum, i tego do siódmej szkoły podstawowej.

Celem reformy jest likwidacja gimnazjów czy czteroletnie liceum?

- Oczywiście, że czteroletnie liceum. Pierwsze jest konsekwencją głównego celu. Przecież nie zrobimy dwuletniego gimnazjum.

Co z podręcznikiem dla nowej pierwszej klasy? Podstawa programowa się zmieni, a do szkół już trafiło 400 tys. darmowych podręczników do pierwszych klas.

- Mamy projekty nowej podstawy programowej. Korzystamy także z podpowiedzi np. państwa Elbanowskich. W Opolu jest grupa nauczycieli - praktyków, która także zaangażowała się w te prace. W styczniu będziemy gotowi, by pokazać, jak będzie wyglądała nowa podstawa. Później - decyzje w sprawie podręcznika. Mam sygnały, że ten obecny często trafia na półki.

Zrezygnujecie z niego?

- To byłoby niepolityczne, to też są unijne pieniądze. Zastanawiamy się, czy nie wprowadzić zasady, że będziemy dopłacać do podręczników kupowanych na rynku, tak jak jest dziś w czwartej klasie. Wtedy obecny darmowy podręcznik byłby jednym z wielu do wykorzystania przez nauczycieli. Kolejne rozważane rozwiązanie to stworzenie do istniejącego podręcznika dodatkowych pomocy. To kwestia do dyskusji. Teraz muszę się uporać ze schedą po darmowym podręczniku, bo w resorcie zostały zatrudnione osoby, np. jako recenzenci.

A Instytut Programów, Wychowania i Podręczników? Szliście z tym hasłem do wyborów, dziś o tym ciszej.

- Nie rezygnujemy, ale zadań związanych z planowanymi zmianami mamy obecnie tak wiele, że z organizacją tej instytucji ruszymy dopiero w styczniu 2016 roku.

Rozmowa prowadzona przez Annę Wittenberg, Klarę Klinger i Grzegorza Osieckiego odbyła się na łamach Dziennika Gazety Prawnej 

 

KS

 


Komentarze

Podobne informacje

Poezja w tłumaczeniu Karla Dedeciusa w warszawskim liceum

Poezja w tłumaczeniu Karla Dedeciusa w warszawskim liceum

2017-03-30 08:35:45

Pani Prezydentowa gościła w środę w XLIX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J.W. Goethego w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda została zaproszona do zasiadania w komisji oceniającej finalistów XIII Konkursu Recytacji Poezji Niemieckojęzycznej.


Wizyta Pierwszej Damy w Lublanie w Międzynarodowej Szkole współpracującej z jednym z bydgoskich liceów

Wizyta Pierwszej Damy w Lublanie w Międzynarodowej Szkole współpracującej z jednym z bydgoskich liceów

2017-03-29 09:07:32

Pierwsza Dama realizowała w poniedziałek program odrębny. Pierwszym punktem była wizyta w gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Działa przy niej Międzynarodowa Szkoła, która współpracuje i utrzymuje kontakty z jednym z bydgoskich liceów.


Uczniowie namalowali swoje karty

Uczniowie namalowali swoje karty

2017-03-27 16:01:25

Blisko 400 prac, a na nich setki obrazów kolorowej i pełnej życia Warszawy. Uczniowie nadesłali mnóstwo wspaniałych pomysłów na wzór szkolnej karty miejskiej. Jury wybrało te, które wezmą udział w głosowaniu internautów.


Spotkanie minister edukacji z samorządowcami w Serocku

Spotkanie minister edukacji z samorządowcami w Serocku

2017-03-24 00:03:37

Minister Anna Zalewska uczestniczyła wczoraj w XXXVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich w Serocku. W spotkaniu udział wzięło blisko 300 samorządowców, prezydentów, burmistrzów i przewodniczących rad miejskich miast członkowskich.


Stypendia dla kulturalnych ludzi

Stypendia dla kulturalnych ludzi

2017-03-20 08:41:31

Osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury mogą składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury w 2017 roku


Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów – finał z udziałem wiceministra edukacji

Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów – finał z udziałem wiceministra edukacji

2017-03-08 01:54:06

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył w poniedziałek w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów, który odbył się w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego.


List Ministra Edukacji Narodowej do Dyrektorów Szkół, Nauczycieli i Pracowników Oświaty

List Ministra Edukacji Narodowej do Dyrektorów Szkół, Nauczycieli i Pracowników Oświaty

2017-03-07 21:14:38

Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, obecnie jesteśmy w trakcie wdrażania reformy edukacji. Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie i uwagi zgłaszane zarówno do Kuratorów Oświaty, jak i bezpośrednio do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziękuję również za informowanie rodziców o kolejnych etapach wprowadzania reformy, za bycie blisko uczniów i ich opiekunów.


Rozporządzenie o dopuszczaniu do użytku szkolnego podręczników podpisane

Rozporządzenie o dopuszczaniu do użytku szkolnego podręczników podpisane

2017-03-02 15:13:14

Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej podpisała dziś rozporządzenie w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.


Łódź: Bez firm nie ma szkół zawodowych

Łódź: Bez firm nie ma szkół zawodowych

2017-02-25 08:59:53

Prezentacja oferty edukacyjnej szkół zawodowych, spotkania z doradcami zawodowymi oraz nowe porozumienia o współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 z firmami z Łodzi i regionu - to najważniejsze elementy Dni Doradztwa Zawodowego w łódzkiej „Budowlance".


Pierwsze Dyktando Warszawskie

Pierwsze Dyktando Warszawskie

2017-02-24 20:32:30

Wszystkich, którzy kochają mowę ojczystą, posługują się nią po mistrzowsku, zwłaszcza w piśmie, i chcą sprawdzić swe umiejętności, stołeczny ratusz zaprasza na Dyktando Warszawskie. W sobotę, 25 marca, w godz. 14.00-17.00, Pałac Kultury i Nauki, Sala Starzyńskiego, IV piętro.