Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

"Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" na scenie Polskiego Teatru Tańca

PTT zatańczy do słów Tadeusza Różewicza. Spektaklem inspirowanym tomem poezji "Matka odchodzi" Ewa Wycichowska po niemal 30 latach pożegna się fotelem dyrektora poznańskiej sceny.

Jednak "Lament", jak zastrzega reżyserka i choreografka, nie jest tylko przekładem literatury na taniec. 

- Słowa Tadeusza Różewicza brzmią  dziś bardzo aktualnie, szczególnie w kontekście współczesnego świata i odchodzenia od sztuki wysokiej na rzecz bardzo powierzchownego traktowania m.in. teatru tańca, w świetle komercji, widowiska i tego, co przyciąga wzrok bardziej i częściej niż myśl - tłumaczy Ewa Wycichowska, zapraszając widzów na przygotowywaną od półtora roku premierę.

-To wyrażanie tego, co znajduje się pomiędzy słowami. My, artyści możemy
realizować to, co potrafimy, czyli wyrażać się w sztuce, i dzięki niej zachęcać do zatrzymania się, do próby refleksji i  wzięcia udziału w czymś, co może naprawić ten świat - dodaje reżyserka.

Zdaniem reżyserki, "Lament" jest też okazją do tego , aby wrócić do spychanych na margines wartości. - Bo, jak mówił Różewicz,dzisiejsze sacrum dotyczy nie estetyki a etyki i ja się pod tym też podpisuję: "na świecie znów toczy się wojna, nóż nie służy do krojenia chleba, tylko do ucinania języków mówiących obcymi językami - dodała Wycichowska.


Jagoda Ignaczak, rzeczniczka PTT i autorka opracowania dramaturgicznego spektaklu zauważa, że "Lament"  nie jest przełożeniem lityeratury czy poezji na język ruchu. - Dotyczy przede wszystkim dwóch sfer, wokół których się poruszaliśmy; sfery intymnej, tejktóra dotyka poetę osobiście, wewnętrznie, dotyczącej odejścia bliskiej osoby. Druga z nich to strefa, która dotyczy sztuki w ogóle; jej odchodzenia i umierania, a także miejsca artysty w obecnym świecie. Jest to też jednocześnie szersza refleksja artysty wobec otaczającego go świata - dodała Ignaczak.


Główną rolę w spektaklu "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" zagra Janusz Stolarski. Muzykę Skomponował Krzysztof  Wiki-Nowikow, za scenografię odpowiada Bohdan Cieślak, projekcje wideo przygotował Daniel Stryjecki. Spektakl z udziałem całego zespołu PTT będzie ostatnią premierą jego wieloletniej dyrektor Ewy Wycichowskiej, która wraz z końcem tego sezonu artystycznego zakończy pracę.  Jak dodała, przed jej następcą poza niewątpliwą satysfakcją z pracy stoi także trudne zadanie utrzymania zespołu na poziomie europejskim.

-Utrzymanie zespołu zawodowych tancerzy, którym się daje możliwości repertuarowe, pedagogiczne, choreograficzne. Mam nadzieję, że to dzieło stworzone przez Conrada Drzewieckiego, kontynuowane przez lata przeze mnie, będzie miało dalszy ciąg i że będziesię dalej rozwijać tylko i wyłącznie w dobrym kierunku - tłumaczy autorka.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 grudnia 2015, oprócz Poznania prezentowany będzie także we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

KS


Komentarze

Podobne informacje

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

2017-05-23 07:19:44

Niezwykle ciepły wieczór i bardzo bogata propozycja placówek spowodowały, że tegoroczną Noc Muzeów możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Tłumy na ulicach i w muzeach, na koncertach, zwiedzaniu. Kolejki nikogo nie zniechęcały.


Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

2017-05-16 07:48:26

11 zmodernizowanych zabytkowych kamienic i nowa wystawa główna „Rzeczy warszawskie” niedługo zostaną otwarte dla publiczności. W ostatni weekend maja na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje.


Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

2017-05-15 20:38:44

Zobacz, jak witani są w Kancelarii Premiera prezydenci i premierzy z całego świata, weź udział w konferencji prasowej, poczuj się jak światowy przywódca. Podczas Nocy Muzeów w Kancelarii Premiera na żywo zobaczysz to, co na co dzień oglądasz w telewizji. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (20 maja) od godz. 19.00.


[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

2017-05-15 07:53:33

Koncert z okazji Dni Koszalina: Red Lips i Cugowscy już 19 maja wystąpią w Koszalinie. 


Kup bilet do teatru za 500 groszy!

Kup bilet do teatru za 500 groszy!

2017-05-12 21:16:44

W sobotę, 13 maja, po raz trzeci obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień – aż do 20 maja – zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie za 500 groszy. Sprzedaż rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów.


Łódź: II Forum Kobiet NSZZ Solidarność 9-10 czerwca 2017 roku

Łódź: II Forum Kobiet NSZZ Solidarność 9-10 czerwca 2017 roku

2017-05-11 14:22:45

Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” wraz z Regionalną Sekcją Kobiet Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” zapraszają na II Ogólnopolskie Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” pod hasłem: „KOBIETA ŁĄCZY POKOLENIA”. Forum odbędzie się W dniach 9 – 10 czerwca br. w Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (tzw. Biała Fabryka) przy ul. Piotrkowskiej 282.


Instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku

Instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku

2017-05-09 07:48:22

W ramach wrześniowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Starym Rynku pojawi się autorska instalacja Roberta Rumasa, znanego i cenionego polskiego artysty. Instalacja powstawać będzie w łódzkich zakładach i zamontowana zostanie tuż przed rozpoczęciem festiwalu, czyli 8 września br.


Hip-hop na Warsaw Challenge 2017

Hip-hop na Warsaw Challenge 2017

2017-05-06 09:04:29

Tegoroczna odsłona Warsaw Challenge zbliża się wielkimi krokami. W weekend, 13 i 14 maja, Fort Bema na Bemowie wypełni duch rywalizacji między najlepszymi światowymi tancerzami breakdance, zaś muzyczne emocje zapewnią występy legend rapu z Polski i USA.


Majówka w Muzeum Śląskim

Majówka w Muzeum Śląskim

2017-05-02 08:44:38

Zwiedzanie pokopalnianych budynków warsztatu mechanicznego i kuźni, wjazd na wieżę dawnego szybu„Warszawa II”, a tuż obok ćwiczenia jogi na świeżym powietrzu. W Muzeum Śląskim będzie można skorzystać z atrakcji dostępnych wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim


Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

2017-04-28 19:40:34

Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy dziesiątej edycji. Specjalne wyróżnienie - tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.