Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

"Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" na scenie Polskiego Teatru Tańca

PTT zatańczy do słów Tadeusza Różewicza. Spektaklem inspirowanym tomem poezji "Matka odchodzi" Ewa Wycichowska po niemal 30 latach pożegna się fotelem dyrektora poznańskiej sceny.

Jednak "Lament", jak zastrzega reżyserka i choreografka, nie jest tylko przekładem literatury na taniec. 

- Słowa Tadeusza Różewicza brzmią  dziś bardzo aktualnie, szczególnie w kontekście współczesnego świata i odchodzenia od sztuki wysokiej na rzecz bardzo powierzchownego traktowania m.in. teatru tańca, w świetle komercji, widowiska i tego, co przyciąga wzrok bardziej i częściej niż myśl - tłumaczy Ewa Wycichowska, zapraszając widzów na przygotowywaną od półtora roku premierę.

-To wyrażanie tego, co znajduje się pomiędzy słowami. My, artyści możemy
realizować to, co potrafimy, czyli wyrażać się w sztuce, i dzięki niej zachęcać do zatrzymania się, do próby refleksji i  wzięcia udziału w czymś, co może naprawić ten świat - dodaje reżyserka.

Zdaniem reżyserki, "Lament" jest też okazją do tego , aby wrócić do spychanych na margines wartości. - Bo, jak mówił Różewicz,dzisiejsze sacrum dotyczy nie estetyki a etyki i ja się pod tym też podpisuję: "na świecie znów toczy się wojna, nóż nie służy do krojenia chleba, tylko do ucinania języków mówiących obcymi językami - dodała Wycichowska.


Jagoda Ignaczak, rzeczniczka PTT i autorka opracowania dramaturgicznego spektaklu zauważa, że "Lament"  nie jest przełożeniem lityeratury czy poezji na język ruchu. - Dotyczy przede wszystkim dwóch sfer, wokół których się poruszaliśmy; sfery intymnej, tejktóra dotyka poetę osobiście, wewnętrznie, dotyczącej odejścia bliskiej osoby. Druga z nich to strefa, która dotyczy sztuki w ogóle; jej odchodzenia i umierania, a także miejsca artysty w obecnym świecie. Jest to też jednocześnie szersza refleksja artysty wobec otaczającego go świata - dodała Ignaczak.


Główną rolę w spektaklu "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" zagra Janusz Stolarski. Muzykę Skomponował Krzysztof  Wiki-Nowikow, za scenografię odpowiada Bohdan Cieślak, projekcje wideo przygotował Daniel Stryjecki. Spektakl z udziałem całego zespołu PTT będzie ostatnią premierą jego wieloletniej dyrektor Ewy Wycichowskiej, która wraz z końcem tego sezonu artystycznego zakończy pracę.  Jak dodała, przed jej następcą poza niewątpliwą satysfakcją z pracy stoi także trudne zadanie utrzymania zespołu na poziomie europejskim.

-Utrzymanie zespołu zawodowych tancerzy, którym się daje możliwości repertuarowe, pedagogiczne, choreograficzne. Mam nadzieję, że to dzieło stworzone przez Conrada Drzewieckiego, kontynuowane przez lata przeze mnie, będzie miało dalszy ciąg i że będziesię dalej rozwijać tylko i wyłącznie w dobrym kierunku - tłumaczy autorka.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 grudnia 2015, oprócz Poznania prezentowany będzie także we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

KS


Komentarze

Podobne informacje

Tere-fere, czyli „wata słowna”

Tere-fere, czyli „wata słowna”

2017-02-21 07:38:44

Zabawa na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Teresa Drozda i jej radiowe perełki - Mieczysław Czechowicz

Teresa Drozda i jej radiowe perełki - Mieczysław Czechowicz

2017-02-16 17:02:44

Był u nas krótko, chyba rok, może niecały. Chyba się na nim nie poznałam" - przyznała po latach jego pierwsza nauczycielka aktorstwa.


Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

2017-02-13 08:15:40

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę reporterską opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku kalendarzowym. Kandydatury do Nagrody mógł zgłosić każdy, także autorzy książek.


Głosowanie na lekturę Narodowego Czytania 2017 również na Facebooku i Twitterze

Głosowanie na lekturę Narodowego Czytania 2017 również na Facebooku i Twitterze

2017-02-08 09:15:00

Trwa głosowanie na lekturę Narodowego Czytania. Jeszcze tylko przez kilka dni można oddać swój głos na książkę, która będzie czytana przez Polaków na początku września.


[VIDEO]: W Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się Diva For Rent

[VIDEO]: W Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się Diva For Rent

2017-02-03 01:20:26

Już 12 lutego w Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się “Diva For Rent” to niespotykana, innowacyjna forma teatralna: zabawny monolog słynnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, okraszony akompaniamentem Bogdana Kierejszy i scenografią słynnego na cały świat malarza i grafika, laureata Oskara za najbardziej znaczący plakat roku 1994 oraz prestiżowej nagrody Prix Savignac w Paryżu Rafała Olbińskiego.


Intergracyjne spotkanie muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury

Intergracyjne spotkanie muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury

2017-02-02 18:25:29

Integracyjne spotkanie muzyczne czeka na Państwa w Wawerskim Centrum Kultury. „Bliżej siebie – bliżej świata” to spotkanie dla wszystkich, dla zdrowych i niepełnosprawnych, dla przyjaciół i znajomych, dla sąsiadów i nieznajomych. Odbędzie się 3 lutego o godz. 14:00.


[VIDEO] Wymyśliłam cię nocą przy blasku świec...Mineło 5 lat od kiedy odeszła Irena Jarocka- największa Gwiazda polskiej muzyki

[VIDEO] Wymyśliłam cię nocą przy blasku świec...Mineło 5 lat od kiedy odeszła Irena Jarocka- największa Gwiazda polskiej muzyki

2017-01-27 13:19:34

Irena Jarocka została okrzyknięta największą Gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej. Znajomi i fani, którzy wciąż pielęgnują pamięć o tej niezwykłej Artystce podkreślają zgodnie, że gwiazdą była na scenie. W życiu przede wszystkim była sobą - niezwykle dobrą i skromną osobą. Ludzie wspominając Irenę Jarocką często mówią, że to był taki dobry duch, anioł.


Prawie 10 mln zł z UE na inwestycje w kulturę

Prawie 10 mln zł z UE na inwestycje w kulturę

2017-01-23 09:00:06

Warszawskie instytucje kultury otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie prawie 10 mln zł. Dodatkowe środki pozwolą zwiększyć dostępność oferty kulturalnej oraz dostosować obiekty zabytkowe do wdrożenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej.


Szczegóły zakupu kolekcji XX Czartoryskich

Szczegóły zakupu kolekcji XX Czartoryskich

2017-01-18 17:57:06

W związku z napływającymi do ministerstwa licznymi pytaniami dotyczącymi szczegółów zakupu kolekcji Książąt Czartoryskich informujemy, że 29 grudnia 2016 r. podpisano dwa akty notarialne.


Stypendia artystyczne na 2017 rok przyznane

Stypendia artystyczne na 2017 rok przyznane

2017-01-13 13:23:27

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyznała stypendia na łączną sumę 750 000 złotych dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.