Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

"Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" na scenie Polskiego Teatru Tańca

PTT zatańczy do słów Tadeusza Różewicza. Spektaklem inspirowanym tomem poezji "Matka odchodzi" Ewa Wycichowska po niemal 30 latach pożegna się fotelem dyrektora poznańskiej sceny.

Jednak "Lament", jak zastrzega reżyserka i choreografka, nie jest tylko przekładem literatury na taniec. 

- Słowa Tadeusza Różewicza brzmią  dziś bardzo aktualnie, szczególnie w kontekście współczesnego świata i odchodzenia od sztuki wysokiej na rzecz bardzo powierzchownego traktowania m.in. teatru tańca, w świetle komercji, widowiska i tego, co przyciąga wzrok bardziej i częściej niż myśl - tłumaczy Ewa Wycichowska, zapraszając widzów na przygotowywaną od półtora roku premierę.

-To wyrażanie tego, co znajduje się pomiędzy słowami. My, artyści możemy
realizować to, co potrafimy, czyli wyrażać się w sztuce, i dzięki niej zachęcać do zatrzymania się, do próby refleksji i  wzięcia udziału w czymś, co może naprawić ten świat - dodaje reżyserka.

Zdaniem reżyserki, "Lament" jest też okazją do tego , aby wrócić do spychanych na margines wartości. - Bo, jak mówił Różewicz,dzisiejsze sacrum dotyczy nie estetyki a etyki i ja się pod tym też podpisuję: "na świecie znów toczy się wojna, nóż nie służy do krojenia chleba, tylko do ucinania języków mówiących obcymi językami - dodała Wycichowska.


Jagoda Ignaczak, rzeczniczka PTT i autorka opracowania dramaturgicznego spektaklu zauważa, że "Lament"  nie jest przełożeniem lityeratury czy poezji na język ruchu. - Dotyczy przede wszystkim dwóch sfer, wokół których się poruszaliśmy; sfery intymnej, tejktóra dotyka poetę osobiście, wewnętrznie, dotyczącej odejścia bliskiej osoby. Druga z nich to strefa, która dotyczy sztuki w ogóle; jej odchodzenia i umierania, a także miejsca artysty w obecnym świecie. Jest to też jednocześnie szersza refleksja artysty wobec otaczającego go świata - dodała Ignaczak.


Główną rolę w spektaklu "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" zagra Janusz Stolarski. Muzykę Skomponował Krzysztof  Wiki-Nowikow, za scenografię odpowiada Bohdan Cieślak, projekcje wideo przygotował Daniel Stryjecki. Spektakl z udziałem całego zespołu PTT będzie ostatnią premierą jego wieloletniej dyrektor Ewy Wycichowskiej, która wraz z końcem tego sezonu artystycznego zakończy pracę.  Jak dodała, przed jej następcą poza niewątpliwą satysfakcją z pracy stoi także trudne zadanie utrzymania zespołu na poziomie europejskim.

-Utrzymanie zespołu zawodowych tancerzy, którym się daje możliwości repertuarowe, pedagogiczne, choreograficzne. Mam nadzieję, że to dzieło stworzone przez Conrada Drzewieckiego, kontynuowane przez lata przeze mnie, będzie miało dalszy ciąg i że będziesię dalej rozwijać tylko i wyłącznie w dobrym kierunku - tłumaczy autorka.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 grudnia 2015, oprócz Poznania prezentowany będzie także we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

KS


Komentarze

Podobne informacje

#dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie

#dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie

2017-06-23 00:12:31

Jaki spadek przejęliśmy po tych, którzy wcześniej żyli na ziemiach polskich? I gdzie właściwie były te ziemie? Jakie obrazy, książki i wydarzenia kształtują naszą wyobraźnię zbiorową?


Odzyskiwanie utraconych dóbr kultury będzie łatwiejsze

Odzyskiwanie utraconych dóbr kultury będzie łatwiejsze

2017-06-19 15:33:18

Szybsze i bardziej efektywne odzyskiwanie utraconych przez Polskę dóbr kultury oraz lepsze zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego przed kradzieżą i bezprawnym wywozem, zapewni przygotowana przez MKiDN ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury, która wejdzie w życie 20 czerwca br.


Ogólnopolski sprzeciw muzyków w związku ze zwolnieniami w Warszawskiej Operze Kameralnej

Ogólnopolski sprzeciw muzyków w związku ze zwolnieniami w Warszawskiej Operze Kameralnej

2017-06-16 14:44:30

27. edycja Festiwalu Mozartowskiego rozpoczęła się w atmosferze skandalu. 12 czerwca pod budynkiem Filharmonii Narodowej, gdzie odbywał się koncertu otwierający Festiwal, protestowało około 300 muzyków z całego kraju. Artyści solidaryzowali się z kolegami i koleżankami zwolnionymi z Warszawskiej Opery Kameralnej.


List Pierwszej Damy do uczestników prapremiery opery Śpiewająca Pippi – Opera Domosławicka

List Pierwszej Damy do uczestników prapremiery opery Śpiewająca Pippi – Opera Domosławicka

2017-06-14 20:56:21

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miała miejsce prapremiera opery pt. Śpiewająca Pippi, przygotowanej przez Szkołę Muzyczną I st. w Domosławicach.


Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Kronholdem

Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Kronholdem

2017-06-13 08:19:27

We wtorek, 13 czerwca o godz. 18.00 w księgarni Moda na Czytanie z czytelnikami spotka się Jerzy Kronhold, zwycięzca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. Spotkanie poprowadzi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.


[VIDEO] Śląskie: Święto muzealnictwa. Znamy laureatów

[VIDEO] Śląskie: Święto muzealnictwa. Znamy laureatów

2017-05-29 21:15:01

Poznaliśmy laureatów nagród marszałka za wydarzenie muzealne 2016 roku


Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

2017-05-23 07:19:44

Niezwykle ciepły wieczór i bardzo bogata propozycja placówek spowodowały, że tegoroczną Noc Muzeów możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Tłumy na ulicach i w muzeach, na koncertach, zwiedzaniu. Kolejki nikogo nie zniechęcały.


Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

2017-05-16 07:48:26

11 zmodernizowanych zabytkowych kamienic i nowa wystawa główna „Rzeczy warszawskie” niedługo zostaną otwarte dla publiczności. W ostatni weekend maja na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje.


Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

2017-05-15 20:38:44

Zobacz, jak witani są w Kancelarii Premiera prezydenci i premierzy z całego świata, weź udział w konferencji prasowej, poczuj się jak światowy przywódca. Podczas Nocy Muzeów w Kancelarii Premiera na żywo zobaczysz to, co na co dzień oglądasz w telewizji. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (20 maja) od godz. 19.00.


[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

2017-05-15 07:53:33

Koncert z okazji Dni Koszalina: Red Lips i Cugowscy już 19 maja wystąpią w Koszalinie.