Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Minister Środowiska Jan Szyszko przedstawia w Maroku polskie dokonania na rzecz klimatu

Minister Środowiska Jan Szyszko przedstawia w Maroku polskie dokonania na rzecz klimatu

Intensywne negocjacje i spotkania polskich delegatów podczas szczytu klimatycznego COP22 w Marrakeszu
W dniach od 7 do 18 listopada 2016 r. w Marrakeszu  (Maroko) miała miejsce  światowa konferencja klimatyczna ONZ COP – 22. 

 

Minister Środowiska Jan Szyszko przedstawia w Maroku polskie dokonania na rzecz klimatu

Podczas tego szczytu odbyło się posiedzenie  stron porozumienia paryskiego. Delegacji polskiej przewodniczył  wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej – Paweł Sałek. 

W obradach segmentu wysokiego szczebla (Marrakesz, 14-16 listopada 2016 r.), w tym w trakcie posiedzenia plenarnego w dnu 16 listopada  Polskę reprezentował minister środowiska profesor Jan Szyszko.

Jego wystąpienie prezentowało osiągnięcia Polski w dziedzinie zwalczania efektu gazu cieplarnianego, dokonane zgodnie z podpisanymi przez nasz kraj zobowiązaniami paryskimi podkreślając w szczególności nasz potencjał na rzecz regeneracji powietrza dzięki dobrej gospodarce tzw. krajową biomasą realizowaną przez instytucję Lasów  Państwowych. 

Szczyt odbywał się na terenie o powierzchni 25 ha, podzielonym na 2 strefy  dostępu tj. niebieską (w gestii ONZ) i zieloną (biznesową). Według resortu spraw wewnętrznych  Maroka, w COP-22 oraz imprezach towarzyszących uczestniczyło przez 12 dni  łącznie ponad 50 tys. osób z całego świata. Szczególnie intensywny był dzień 15 listopada 2016 r. w którym odbyło  się spotkanie głów państw i  szefów rządów oraz ministrów reprezentujących ogółem 197 państw.

W trakcie COP-22 wizytę złożyła trzyosobowa delegacja Prezydium Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP. W Szczycie i w imprezach towarzyszących udział wzięła także - zorganizowana przez MSZ oraz WPHI w Casablance -  misja gospodarcza obejmująca m.in. przedstawicieli polskiego biznesu z takich branż, jak: budownictwo ekologiczne, transport miejski i kolejowy, recycling, rozbudowa portów i szlaków wodnych, IT i zielona energetyka.

Członkowie misji odbyli szereg owocnych spotkań, m.in. w Izbach Handlowych w Marrakeszu i Agadirze. Misji towarzyszyła też delegacja polskiego sektora bankowego z wiceprezesem Związku Banków Polskich – Jerzym Bańką, która odbyła rozmowy w Rabacie, Casablance, Agadirze i Marrakeszu.

Członkowie delegacji polskiej odbyli także spotkania z dziesięcioma delegacjami państw wyspiarskich obecnych na COP-22 poświęcone promocji kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018 -2019.

W organizacji polskiego biura na Szczycie i w przygotowaniu specjalistycznych spotkań i konferencji, uczestniczyli bardzo aktywnie przedstawiciele MSZ RP oraz Ambasady RP w Rabacie z osobistym udziałem ambasadora Marka Ziółkowskiego, biorącego m.in. udział w rozmowach dotyczących kandydatury Polski do RB ONZ. Spotkanie w Agadirze znakomicie przygotował Konsul Honorowy RP Said Dor.


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.


[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

2017-01-05 10:31:55

Straż Leśna z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (RDLP w Szczecinie) wytoczyła „nowoczesne” działa przeciwko kłusownikom.


Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

2017-01-03 07:45:37

Szympans Tytus w środę, 4 stycznia, będzie obchodzić swoje trzecie urodziny. Z tej okazji o godz. 12.30 w pawilonie małp człekokształtnych odbędzie się specjalne przyjęcie urodzinowe na którym nie zabraknie tortu dla jubilata.


Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

2016-12-27 08:53:36

Nie dla wszystkich zwierząt będzie to jednak czas w pełni szczęśliwy. Wiele czworonogów, które miały być gwiazdkowym prezentem, trafi później do schronisk. Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt w okresie Nowego Roku.


Mądre dokarmianie ptaków zimą

Mądre dokarmianie ptaków zimą

2016-12-27 08:49:05

Kiedy i jak dokarmiać ptaki zimą? Należy przestrzegać kilku zasad. Jakich? Tego dowiedzieć się można m.in. z plakatów i ulotek informacyjnych przygotowanych przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.