Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Tak się robi naukę przed dwudziestką!

Tak się robi naukę przed dwudziestką!

Własne projekty naukowe realizują jeszcze w szkole średniej, i to do nich należy decyzja, na której uczelni będą studiować. A mają w czym wybierać! Poznajcie genialnych młodych Polaków związanych z programem naukowo-edukacyjnym ADAMED SmartUP!

Joanna Jurek opracowała swój pierwszy projekt biotechnologiczny, będąc w drugiej klasie liceum. Jerzy Szuniewicz, mając 16 lat, brał udział w badaniach nad pułapką na antymaterię, prowadzonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Jako najmłodszy członek zespołu napisał wówczas oprogramowanie dla tej pułapki.

Dziś oboje są ambasadorami programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który wspiera naukowe pasje polskich nastolatków, dając im możliwość zdobycia atrakcyjnych stypendiów naukowych czy wzięcia udziału w specjalistycznych warsztatach. Dobra wiadomość jest taka, że wystartowała już druga edycja ADAMED SmartUP i mogą się do niej zgłaszać ci gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Wystarczy zarejestrować się w programie i zagrać w innowacyjną grę rekrutacyjną

To, że Joanna i Jerzy są niesamowicie uzdolnieni, dostrzegli jurorzy kilku ważnych konkursów naukowych. W 2014 roku tych dwoje zajęło kolejno pierwsze i drugie miejsce w konkursie E(x)plory. Zdobyli również nagrody podczas finału największego na świecie festiwalu młodych naukowców INTEL ISEF, zaś Jerzy został dodatkowo nagrodzony w Międzynarodowych Finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2014.


Zasługą Jerzego, wówczas 17-letniego ucznia VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, było opracowanie metody pozwalającej skutecznie „zaganiać” pojedyncze fotony światła do światłowodów. Jego rozwiązanie przydatne jest m.in. w kryptografii kwantowej, najbardziej zaawansowanym sposobie zabezpieczania informacji.


– W moim projekcie skupiłem się na bezpiecznym przesyłaniu informacji i na tym, jak ulepszyć już istniejące systemy kryptografii kwantowej, które są jedynym w pełni bezpiecznym sposobem szyfrowania informacji, wykorzystywanym m.in. przez banki – mówi Jerzy Szuniewicz. – Zwiększyłem ilość wprowadzanych do światłowodów fotonów, które jako pojedyncze cząstki pozwalają na przenoszenie znacznych ilości informacji i zawsze zdradzają, czy ktoś aby nie próbował przechwycić tych informacji.

Z kolei Joasia, będąc 17-letnią licealistką z I LO im. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, wspólnie z opiekunką projektu dr Eweliną Zabost wymyśliła sposób dostarczenia leków do komórek nowotworowych, a konkretnie – komórek raka trzustki, który jest niezmiernie trudny w leczeniu i który często namnaża się już po operacji wycięcia guza z organizmu. Aby do tego nie dopuścić, chirurg – zgodnie z zaproponowaną metodą  – wszywa tkaninę z nanowłókien wokół miejsca, z którego został usunięty guz. Mają one tę właściwość, że po jakimś czasie rozpuszczają się, podobnie jak nici chirurgiczne. W tym przypadku odgrywają rolę strażników pilnujących obszaru, z którego usunięty został nowotwór.


Rok po opracowaniu „nośnika” dla leku Joasia spotkała Dominikę Bakalarz, wówczas uczennicę III LO w Opolu, która dziś również jest ambasadorem programu ADAMED SmartUP. Pojechały razem na staż naukowy do Wiednia. I jak na genialną młodzież przystało, jadąc metrem, dogadały się, że razem na stażu w Centrum Onkologii zaprojektują bioimplant wykorzystujący zasady origami. Ich pomysł – nazwany Origami BioBandage – polega na stworzeniu maty pokrytej komórkami macierzystymi, służącej do leczenia uszkodzeń kości. Zadaniem obecnych na macie komórek macierzystych jest dostarczenie niezbędnych składników białkowych do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej.


– W tym projekcie udało się połączyć moją pasję do origami i modelowania matematycznego z zamiłowaniami biologicznymi Asi – opowiada Dominika Bakalarz. – Początkowo trudno było nam uwierzyć w to, że komórki mogłyby składać origami, jednak po stworzeniu modelu matematycznego okazało się, że jest to możliwe i faktycznie dostosowują się do kształtu kości. Co więcej, nasz model umożliwia wprowadzanie danych pacjenta i modelowanie tego rozwiązania u każdego indywidualnie.


Część biotechnologiczną projektu wzięła na siebie Joanna, zaś modelowaniem matematycznym zajęła się Dominika. Dzięki osiągniętym wynikom zdobyły trzecie miejsce w tegorocznym ogólnopolskim konkursie naukowym E(x)plory oraz drugie miejsce w Europie i nagrody specjalne w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2015.

W tym ostatnim konkursie, który jest najważniejszą europejską imprezą skierowaną do nastoletnich naukowców, jedną z głównych pierwszych nagród zdobył duet Michał Bączyk i Paweł Czyż. Ci maturzyści z LO Stanisława Staszica w Warszawie postanowili sprawdzić, dlaczego strumień napoju wylewany z kartonu czy butelki plastikowej jest raz słabszy, raz silniejszy, przez co nietrudno o rozlanie go. Okazało się, że te, proste, wydawałoby się, zjawiska mają skomplikowane podstawy fizyczne.

ADAMED SmartUP to projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów  i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat.Chodzi o zjawisko oscylacji strumienia wylewającej się cieczy, które Michał i Paweł opisali – jako pierwsi! – za pomocą zaawansowanej mechaniki płynów, tworząc własny oscylator butelkowy.


– Nasz oscylator składa się z pustej butelki, słomki do napojów oraz kawałka plasteliny. Słomkę umieściliśmy w korku butelki i uszczelniliśmy system, potem napełniliśmy butelkę wodą i odwróciliśmy ją do góry dnem. Dzięki temu uzyskaliśmy proces oscylacji – mówi współautor badań Michał Bączyk, który został również tegorocznym laureatem nagrody głównej programu ADAMED SmartUP.


Oscylacja w odwróconej butelce przebiega burzliwie. Kiedy ubywa wody, zmniejsza się jej objętość wewnątrz naczynia, a wskutek tego rośnie objętość powietrza i równocześnie spada jego ciśnienie. To właśnie różnica ciśnień powstała pomiędzy wnętrzem butelki a otoczeniem sprawia, że przepływ najpierw zwalnia, a później zmienia kierunek swojego biegu – porusza się do góry. Badania przeprowadzone przez polskich nastolatków mogą przyczynić się do rozwoju fizyki przepływów, ale też do wyjaśnienia zjawisk z teorii synchronizacji. Zachodzą one m.in. w teatrze, gdzie następuje po pewnym czasie synchronizacja klaskania.

ks


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany

[VIDEO] Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany

2017-03-30 12:27:05

Przez ostatni miesiące nie było tygodnia bez doniesień na temat cyberataków. Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany. Nie zraża to firm, które cały czas chcą inwestować w cyfrową transformację, ale teraz  większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo. Po raz pierwszy w historii szybkość wdrożenia aplikacji oraz dostępność do nich zostały uznane za mniej istotne niż ogólne bezpieczeństwo – pokazują najnowsze badania F5 Networks.


[VIDEO] Rośnie popularność ubezpieczeń od zagrożeń cybernetycznych. W tym roku takie polisy mogą być prawdziwym hitem

[VIDEO] Rośnie popularność ubezpieczeń od zagrożeń cybernetycznych. W tym roku takie polisy mogą być prawdziwym hitem

2017-03-29 13:32:09

W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie zainteresowanie polisami od cyberryzyka. Ten rynek napędzać będą zmiany w prawie dotyczącym ochrony danych osobowych. Bezpieczeństwo operacji wykonywanych w sieci jest również istotne z punktu widzenia bieżącej działalności uczestników rynku ubezpieczeniowego. Choć sprzedaż przez internet czy telefon, jest stosunkowo mało rozpowszechniona, a klienci wciąż chętnie korzystają z pośrednictwa agentów, nie oznacza to, że kanały cyfrowe nie będą zyskiwać na popularności, ale i do tego pośrednicy starają się przygotować.


Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

2017-03-27 14:02:42

Już 67 proc. małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurnych. Oznacza to znaczący wzrost aż o 16 pp. w porównaniu do ubiegłorocznej   edycji   badania   –   wynika   z raportu   „Chmura   w   MŚP.


[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

2017-03-22 11:14:09

W ciągu roku liczba cyberataków wymuszających okup wzrosła ponaddwukrotnie, a liczba zainfekowanych smartfonów nawet trzykrotnie – wynika z raportu CERT Orange Polska. W 2016 roku zespół monitorujący bezpieczeństwo w sieci Orange notował blisko 50 poważnych incydentów bezpieczeństwa dziennie.


[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

2017-03-16 20:26:12

Ostatnie miesiące w sieci upłynęły pod znakiem wymuszeń i wyłudzeń. Liczba nowych rodzajów oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych i umożliwia hakerom żądanie okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu, wzrosła w ubiegłym roku o 748 proc.


Gra: symulator elektrowni

Gra: symulator elektrowni

2017-03-14 08:18:54

„Przetwarzanie energii" - to najbardziej unikatowa część wystawy powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.


[VIDEO] Miasta inwestują w technologię LED. Wymiana oświetlenia może przynieść nawet 80-proc. oszczędności energii

[VIDEO] Miasta inwestują w technologię LED. Wymiana oświetlenia może przynieść nawet 80-proc. oszczędności energii

2017-03-08 13:06:39

Lampy LED odpowiadają już za 60 proc. sprzedaży oświetlenia. Rynek szybko rośnie, zwłaszcza że ze względu na jakość i funkcjonalność technologia LED jest w stanie zastąpić większość dotychczas stosowanych źródeł światła. Oświetlenie to jest coraz częściej stosowane w biurach, zakładach przemysłowych oraz na ulicach miast. Również większość przetargów w drogownictwie jest rozpisanych z myślą o tej technologii – podkreśla Grzegorz Kurzydłowski, dyrektor generalny Co-Unity B.V., przedstawiciela Toshiba Lighting w Polsce. Oszczędności zużytej energii, jakie można uzyskać, stosując technologię LED, sięgają nawet 80 proc.


[VIDEO] Za trzy lata internet zdecydowanie przyspieszy. Ponad 3 mld zł trafi na rozbudowę sieci szerokopasmowej

[VIDEO] Za trzy lata internet zdecydowanie przyspieszy. Ponad 3 mld zł trafi na rozbudowę sieci szerokopasmowej

2017-03-02 14:24:17

Cyfryzacja jest jednym z sześciu obszarów decydujących o osiągnięciu celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą w połowie lutego przyjął rząd. W tym procesie kluczowe będą inwestycje w szybki internet. W ciągu kolejnych trzech lat na rozbudowę sieci szerokopasmowych trafi 3,2 mld zł z II konkursu programu operacyjnego Polska Cyfrowa. O środki z tego rozdania stara się także notowana na NewConnect spółka SferaNET.


Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

2017-02-16 17:45:16

W 26 europejskich krajach funkcjonują już rozwiązania cyfrowej identyfikacji obywateli. W Polsce implementacja dowodu z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) była częścią projektu pl.ID, ale nie została ona zrealizowana w uzgodnionym z Komisją Europejską (KE) terminie. Dlatego projekt pl.ID otrzymał status projektu niefunkcjonującego i aby uniknąć konieczności oddania 85% już poniesionych kosztów kwalifikowanych (czyli 148 mln złotych), musi dostarczyć rezultaty – czyli umożliwić rozpoczęcie wydawania e-Dowodów - do końca marca 2019.


[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

2017-02-09 12:07:01

Wirtualna rzeczywistość pomoże nam wybrać produkty, a nawigacja poprowadzi nas przez sklepowe półki i pomoże odnaleźć poszukiwany towar – to jedne z wielu nowości technologicznych, które niebawem zobaczymy w sklepach. Firmy cały czas pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą nam robić zakupy.