Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Tak się robi naukę przed dwudziestką!

Tak się robi naukę przed dwudziestką!

Własne projekty naukowe realizują jeszcze w szkole średniej, i to do nich należy decyzja, na której uczelni będą studiować. A mają w czym wybierać! Poznajcie genialnych młodych Polaków związanych z programem naukowo-edukacyjnym ADAMED SmartUP!

Joanna Jurek opracowała swój pierwszy projekt biotechnologiczny, będąc w drugiej klasie liceum. Jerzy Szuniewicz, mając 16 lat, brał udział w badaniach nad pułapką na antymaterię, prowadzonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Jako najmłodszy członek zespołu napisał wówczas oprogramowanie dla tej pułapki.

Dziś oboje są ambasadorami programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który wspiera naukowe pasje polskich nastolatków, dając im możliwość zdobycia atrakcyjnych stypendiów naukowych czy wzięcia udziału w specjalistycznych warsztatach. Dobra wiadomość jest taka, że wystartowała już druga edycja ADAMED SmartUP i mogą się do niej zgłaszać ci gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Wystarczy zarejestrować się w programie i zagrać w innowacyjną grę rekrutacyjną

To, że Joanna i Jerzy są niesamowicie uzdolnieni, dostrzegli jurorzy kilku ważnych konkursów naukowych. W 2014 roku tych dwoje zajęło kolejno pierwsze i drugie miejsce w konkursie E(x)plory. Zdobyli również nagrody podczas finału największego na świecie festiwalu młodych naukowców INTEL ISEF, zaś Jerzy został dodatkowo nagrodzony w Międzynarodowych Finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2014.


Zasługą Jerzego, wówczas 17-letniego ucznia VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, było opracowanie metody pozwalającej skutecznie „zaganiać” pojedyncze fotony światła do światłowodów. Jego rozwiązanie przydatne jest m.in. w kryptografii kwantowej, najbardziej zaawansowanym sposobie zabezpieczania informacji.


– W moim projekcie skupiłem się na bezpiecznym przesyłaniu informacji i na tym, jak ulepszyć już istniejące systemy kryptografii kwantowej, które są jedynym w pełni bezpiecznym sposobem szyfrowania informacji, wykorzystywanym m.in. przez banki – mówi Jerzy Szuniewicz. – Zwiększyłem ilość wprowadzanych do światłowodów fotonów, które jako pojedyncze cząstki pozwalają na przenoszenie znacznych ilości informacji i zawsze zdradzają, czy ktoś aby nie próbował przechwycić tych informacji.

Z kolei Joasia, będąc 17-letnią licealistką z I LO im. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, wspólnie z opiekunką projektu dr Eweliną Zabost wymyśliła sposób dostarczenia leków do komórek nowotworowych, a konkretnie – komórek raka trzustki, który jest niezmiernie trudny w leczeniu i który często namnaża się już po operacji wycięcia guza z organizmu. Aby do tego nie dopuścić, chirurg – zgodnie z zaproponowaną metodą  – wszywa tkaninę z nanowłókien wokół miejsca, z którego został usunięty guz. Mają one tę właściwość, że po jakimś czasie rozpuszczają się, podobnie jak nici chirurgiczne. W tym przypadku odgrywają rolę strażników pilnujących obszaru, z którego usunięty został nowotwór.


Rok po opracowaniu „nośnika” dla leku Joasia spotkała Dominikę Bakalarz, wówczas uczennicę III LO w Opolu, która dziś również jest ambasadorem programu ADAMED SmartUP. Pojechały razem na staż naukowy do Wiednia. I jak na genialną młodzież przystało, jadąc metrem, dogadały się, że razem na stażu w Centrum Onkologii zaprojektują bioimplant wykorzystujący zasady origami. Ich pomysł – nazwany Origami BioBandage – polega na stworzeniu maty pokrytej komórkami macierzystymi, służącej do leczenia uszkodzeń kości. Zadaniem obecnych na macie komórek macierzystych jest dostarczenie niezbędnych składników białkowych do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej.


– W tym projekcie udało się połączyć moją pasję do origami i modelowania matematycznego z zamiłowaniami biologicznymi Asi – opowiada Dominika Bakalarz. – Początkowo trudno było nam uwierzyć w to, że komórki mogłyby składać origami, jednak po stworzeniu modelu matematycznego okazało się, że jest to możliwe i faktycznie dostosowują się do kształtu kości. Co więcej, nasz model umożliwia wprowadzanie danych pacjenta i modelowanie tego rozwiązania u każdego indywidualnie.


Część biotechnologiczną projektu wzięła na siebie Joanna, zaś modelowaniem matematycznym zajęła się Dominika. Dzięki osiągniętym wynikom zdobyły trzecie miejsce w tegorocznym ogólnopolskim konkursie naukowym E(x)plory oraz drugie miejsce w Europie i nagrody specjalne w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2015.

W tym ostatnim konkursie, który jest najważniejszą europejską imprezą skierowaną do nastoletnich naukowców, jedną z głównych pierwszych nagród zdobył duet Michał Bączyk i Paweł Czyż. Ci maturzyści z LO Stanisława Staszica w Warszawie postanowili sprawdzić, dlaczego strumień napoju wylewany z kartonu czy butelki plastikowej jest raz słabszy, raz silniejszy, przez co nietrudno o rozlanie go. Okazało się, że te, proste, wydawałoby się, zjawiska mają skomplikowane podstawy fizyczne.

ADAMED SmartUP to projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów  i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat.Chodzi o zjawisko oscylacji strumienia wylewającej się cieczy, które Michał i Paweł opisali – jako pierwsi! – za pomocą zaawansowanej mechaniki płynów, tworząc własny oscylator butelkowy.


– Nasz oscylator składa się z pustej butelki, słomki do napojów oraz kawałka plasteliny. Słomkę umieściliśmy w korku butelki i uszczelniliśmy system, potem napełniliśmy butelkę wodą i odwróciliśmy ją do góry dnem. Dzięki temu uzyskaliśmy proces oscylacji – mówi współautor badań Michał Bączyk, który został również tegorocznym laureatem nagrody głównej programu ADAMED SmartUP.


Oscylacja w odwróconej butelce przebiega burzliwie. Kiedy ubywa wody, zmniejsza się jej objętość wewnątrz naczynia, a wskutek tego rośnie objętość powietrza i równocześnie spada jego ciśnienie. To właśnie różnica ciśnień powstała pomiędzy wnętrzem butelki a otoczeniem sprawia, że przepływ najpierw zwalnia, a później zmienia kierunek swojego biegu – porusza się do góry. Badania przeprowadzone przez polskich nastolatków mogą przyczynić się do rozwoju fizyki przepływów, ale też do wyjaśnienia zjawisk z teorii synchronizacji. Zachodzą one m.in. w teatrze, gdzie następuje po pewnym czasie synchronizacja klaskania.

ks


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Informatycy poszukiwani na rynku pracy. Z polskiej aplikacji umożliwiającej ich rekrutację korzystać chcą nawet firmy zza oceanu

[VIDEO] Informatycy poszukiwani na rynku pracy. Z polskiej aplikacji umożliwiającej ich rekrutację korzystać chcą nawet firmy zza oceanu

2017-06-22 15:36:18

Ponad 40 tysięcy specjalistów z branży IT liczy już polska aplikacja mobilna Filttr, która ułatwia rekrutację firmom i pracownikom z tej dziedziny. Co tydzień liczba ta rośnie o blisko 100 osób. Dla firm, które cierpią na niedobór informatyków, to sposób na szybsze i tańsze znalezienie odpowiedniego kandydata.


[VIDEO] Znikną dodatkowe opłaty za roaming. Czy za zmiany zapłacimy wszyscy?

[VIDEO] Znikną dodatkowe opłaty za roaming. Czy za zmiany zapłacimy wszyscy?

2017-06-07 10:39:36

Koszty połączeń za granicą będą takie same jak w kraju? Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, od 15 czerwca zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming. Efekt? Konsumenci będą mogli korzystać z krajowych stawek na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


[VIDEO] Robisz przelew? Uważaj cyberprzestępcy podmieniają numery rachunków

[VIDEO] Robisz przelew? Uważaj cyberprzestępcy podmieniają numery rachunków

2017-05-24 11:38:27

Cyberprzestępcy udoskonalają metody wyłudzania pieniędzy. Już nie udają banku i proszą nas o hasła i loginy. Teraz podmieniają numery rachunków, a nam pokazują na ekranie dane z przelewu, które zleciliśmy. Efekt? Nieświadomie możemy przelać oszustom własne pieniądze myśląc, że opłacamy np. rachunek.


WannaCry to początek. Czeka nas epidemia ransomware?

WannaCry to początek. Czeka nas epidemia ransomware?

2017-05-17 14:26:07

Z baz danych wyciekły ponad 4 miliardy rekordów, o 566 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu IBM X-Force Threat Intelligence Index 2017. Z danych IBM Security wynika, że 70 proc. firm zaatakowanych przy użyciu ransomware zapłaciło przynajmniej 10 tys. dolarów, by odzyskać dostęp do swoich danych.


[VIDEO] Polska firma stworzyła rewolucyjną technologię do obsługi inteligentnego domu. Sterowanie systemem odbywa się za pomocą gestów

[VIDEO] Polska firma stworzyła rewolucyjną technologię do obsługi inteligentnego domu. Sterowanie systemem odbywa się za pomocą gestów

2017-05-15 10:55:54

Smart home to koncepcja inteligentnego domu sterowanego za pomocą nowych technologii – specjalnych przycisków, czujników, pilotów albo oprogramowania na tablety czy smartfony. Polska firma Fibaro stworzyła jednak innowacyjne rozwiązanie, które wydaje się bardziej intuicyjne i równocześnie wygodniejsze, ponieważ umożliwia sterowanie całą gamą urządzeń za pomocą zwykłych gestów.


Polscy programiści pomogli w wykrywaniu manipulacji w tachografie. Ich oprogramowanie podbija Europę

Polscy programiści pomogli w wykrywaniu manipulacji w tachografie. Ich oprogramowanie podbija Europę

2017-05-11 15:44:23

Stworzone przez polskich inżynierów i programistów oprogramowanie podbija Europę i poprawia bezpieczeństwo na drogach. Korzystają z niego inspekcje drogowe na całym świecie m.in. jedna z największych w Europie – brytyjskiej  Driver and Vehicle Standards Agency (Agencja Normalizacyjna ds. Kierowców i Pojazdów).


Sztuczna Inteligencja i Big Data coraz szerzej wykorzystywane przez medycynę, finanse i ubezpieczenia

Sztuczna Inteligencja i Big Data coraz szerzej wykorzystywane przez medycynę, finanse i ubezpieczenia

2017-05-04 21:16:40

Nowe technologie mają obecnie wpływ na niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Z usług branży IT szeroko korzystają energetyka, telekomunikacja czy bankowość. Dynamiczny rozwój narzędzi informatycznych przyczynia się do powstawania nowych rozwiązań dla kolejnych obszarów z pogranicza biznesu i codziennego życia. Podczas konferencji The BSS Tour w Bydgoszczy eksperci wskazywali na coraz szersze wykorzystywanie rozwiązań z zakresu Sztucznej Inteligencji i Big Data w medycynie, finansach i ubezpieczeniach.


[VIDEO] Handy shower - polski patent na zapewnienie higieny podczas misji humanitarnych

[VIDEO] Handy shower - polski patent na zapewnienie higieny podczas misji humanitarnych

2017-04-26 09:53:54

Handy Shower to wszechstronny i innowacyjny gadżet, który zastąpi większość urządzeń sanitarnych, w tym także bidet. Sprzęt waży zaledwie 0,5 kg, dlatego zmieści się nawet w małej saszetce. Do urządzenia dołączony jest elastyczny zbiornik o pojemności od 2 do nawet 40 litrów, dzięki czemu sprawdzi się w różnych sytuacjach: na kempingu, w samolocie, a nawet podczas katastrofy humanitarnej.


[VIDEO] Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja br. rusza pilotażowa wersja systemu

[VIDEO] Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja br. rusza pilotażowa wersja systemu

2017-04-19 21:05:37

System mID to rozwiązanie, które opiera się na dostępie do dokumentów i informacji za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak smartfon. To kolejny krok podjęty przez Ministerstwo Cyfryzacji w celu szeroko pojętej transformacji cyfrowej, która ma się okazać nie tylko zmianą technologiczną, lecz także cywilizacyjną. Mobilny dowód osobisty i mobilne dokumenty od 11 maja tego roku będą mogli wypróbować mieszkańcy Łodzi, Ełku i Koszalina  – również ci, którzy nie mają nowoczesnego smartfona.


Ekonomia dzielenia się – open source zmienia biznes

Ekonomia dzielenia się – open source zmienia biznes

2017-04-12 10:19:57

Według danych portalu Stackoverflow przeciętny programista spędza około siedmiu godzin tygodniowo pracując hobbystycznie nad rozwojem oprogramowania i uczestnicząc w projektach open source, czyli takich, które bazują na otwartym, dostępnym dla każdego kodzie. Na bezpłatne udostępnianie własnego know-how decydują się jednak nie tylko osoby prywatne, lecz także firmy z całego świata. Aż 65 proc. z nich wnosi swój wkład do projektów tego typu. Biznes zaczyna dostrzegać realne korzyści płynące z bezpłatnego dzielenia się własnym dorobkiem.