Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Warszawa pomaga zwierzętom

Warszawa pomaga zwierzętom

Miasto stołeczne Warszawa od lat prowadzi konsekwentną politykę zapobiegania bezdomności zwierząt, a także opieki nad kotami wolno żyjącymi. Jednym z jej elementów są konkursy dla organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt i prowadzących działalność edukacyjną w tym zakresie.

 

Warszawa realizując ustawowe obowiązki opieki nad zwierzętami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi, a także zapobiegając bezdomności czworonogów prowadzi różnorodne działania, m.in.:

Schronisko „Na Paluchu” zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu m.st. Warszawy;
Specjalistyczne eko-patrole Straży Miejskiej m.st.  Warszawy podejmują interwencje z udziałem zwierząt;
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy prowadzi akcję czipowania zwierząt i zakupu karmy dla kotów wolno żyjących;


Dzielnice m.st. Warszawy zapewniają opiekę weterynaryjną kotom wolno żyjącym, dokonują rejestracji opiekunów kotów wolno żyjących oraz prowadzą dystrybucję karmy.


Na uwagę zasługuje również współpraca Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz zwierząt zrzeszonymi w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt. KDS działa przy Biurze Ochrony Środowiska, a więcej o jego pracach można dowiedzieć się tutaj.

Konkursy dla organizacji pozarządowych
Rokrocznie, w drodze otwartych konkursów ofert, udzielane są dotacje celowe na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zwierząt. W latach 2007-2016 m.s.t. Warszawa udzieliło w ten sposób wsparcia na łączną kwotę 8,55 milionów złotych.

 

Trwają postępowania konkursowe na działania w przyszłym roku. Projekty będą realizowane w dwóch zakresach:

   1. Opieki nad zwierzą etami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi z terenu m.st. Warszawy oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2017 r. Podmioty wyłonione w konkursie będą miały za zadanie m.in.:

         a. prowadzić sterylizację i kastracje zwierząt bezdomnych i kotów wolno żyjących, a także ich leczenie;
         b. zakup karmy dla tych zwierząt;
         c. poprawę warunków ich bytowania oraz zakup niezbędnego sprzętu i artykułów, w tym np. żwirku, klatek czy transporterów.
 

   2. Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt w 2017 roku. Realizacja tego zadania ma na celu:

         a. propagowanie wiedzy na temat ochrony zwierząt oraz postaw prozwierzęcych;
         b. podnoszenie świadomości różnych grup społecznych w zakresie praw zwierząt, opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania;
         c. motywowanie do podejmowania potrzebnych działań na rzecz zwierząt;
         d. uwrażliwienie ludzi na los zwierząt i konieczność reagowania/niesienia im uzasadnionej pomocy;
         e. uświadomienie mieszkańcom roli zwierząt w mieście oraz w życiu każdego człowieka.
Więcej informacji o konkursie tutaj.

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Dzięki prowadzeniu systematycznych działań na rzecz zwierząt skala ich bezdomności stale maleje. Obecnie w Schronisku „Na Paluchu” przebywa niespełna 800 zwierząt. W grudniu 2006 roku było ich tam prawie 1800. To wynik akcji promocyjnych, takich jak „Adoptuj warszawiaka” czy Warszawski Dzień Zwierząt, ale również czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonej przez miasto. Przez ostatnie 10 lat w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano blisko 6700 czworonogów. Warszawa dba również o koty wolnożyjące, które są naturalnym elementem warszawskiego ekosystemu. W stolicy żyje ich blisko 29 tysięcy. W ramach dożywiania tych zwierząt w latach 2013-2016 kupiliśmy blisko 400 tysięcy kilogramów karmy suchej oraz ponad 500 tysięcy kilogramów karmy mokrej. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl

 

Fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.


[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

2017-01-05 10:31:55

Straż Leśna z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (RDLP w Szczecinie) wytoczyła „nowoczesne” działa przeciwko kłusownikom.


Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

2017-01-03 07:45:37

Szympans Tytus w środę, 4 stycznia, będzie obchodzić swoje trzecie urodziny. Z tej okazji o godz. 12.30 w pawilonie małp człekokształtnych odbędzie się specjalne przyjęcie urodzinowe na którym nie zabraknie tortu dla jubilata.


Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

2016-12-27 08:53:36

Nie dla wszystkich zwierząt będzie to jednak czas w pełni szczęśliwy. Wiele czworonogów, które miały być gwiazdkowym prezentem, trafi później do schronisk. Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt w okresie Nowego Roku.


Mądre dokarmianie ptaków zimą

Mądre dokarmianie ptaków zimą

2016-12-27 08:49:05

Kiedy i jak dokarmiać ptaki zimą? Należy przestrzegać kilku zasad. Jakich? Tego dowiedzieć się można m.in. z plakatów i ulotek informacyjnych przygotowanych przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.